NULL string(0) ""

Uchwała nr IX/79/2003Rady Gminy Nowa Wieś Wielkaz dnia 30 czerwca 2003w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania oraz udzielania innych ulg w spłacie należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa, stanowiących wierzytelności samorządowych jednostek organizacyjnych, a także wskazania organów do tego uprawnionych.Na podstawie art.18 ust.2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( Dz. U. z 2001 r., Nr 142, póz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 34a ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2003 r. Nr 15, póz. 148)

Uchwała nr IX/79/2003
Rady Gminy Nowa Wieś Wielka
z dnia 30 czerwca 2003


w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania oraz udzielania innych ulg w spłacie należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa, stanowiących wierzytelności samorządowych jednostek organizacyjnych, a także wskazania organów do tego uprawnionych.

Na podstawie art.18 ust.2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( Dz. U. z 2001 r., Nr 142, póz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 34a ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2003 r. Nr 15, póz. 148)


Rada Gminy Nowa Wieś Wielka
uchwala, co następuje:

§1

Uchwała określa szczegółowe zasady umarzania, odraczania terminu płatności
oraz rozkładania na raty wierzytelności jednostek organizacyjnych Gminy Nowa Wieś Wielka z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy-Ordynacja podatkowa, zwanych dalej „wierzytelnościami", wobec  osób fizycznych, osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, zwanych dalej „dłużnikami".

§ 2

l. Wierzytelność może być umorzona w całości lub w części w przypadku ich całkowitej nieściągalności, która następuje, jeśli wystąpi co najmniej jedna z przesłanek:
1) wierzytelności nie ściągnięto w toku zakończonego postępowania likwidacyjnego lub upadłościowego,
2) nie można ustalić dłużnika,
3) zachodzi uzasadnione przypuszczenie , że w postępowaniu
egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej wierzytelności lub postępowanie egzekucyjne okazało się bezskuteczne,
4) ściągnięcie wierzytelności zagraża ważnym interesom dłużnika lub jego egzystencji,
5)wierzytelność pozostała do uiszczenia nie przekracza kwoty stanowiącej 5% minimalnego wynagrodzenia ustalonego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej, która z uwagi na swoją niską wartość powoduje niecelowość wszczęcia postępowania egzekucyjnego, 
6) sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika lub umorzył postępowanie upadłościowe             z przyczyn, o których mowa w art.13 oraz art.218 § l pkt l rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. Prawo upadłościowe ( Dz. U. z 1991 r.. Nr 1185 poz.512, z póz. zm.),
7)dłużnik-osoba prawna został wykreślony z właściwego rejestru osób prawnych przy jednoczesnym braku majątku, z którego można by egzekwować   wierzytelności,   a   odpowiedzialność   z   tytułu wierzytelności nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie,
2.Wierzytelności mogą być dodatkowo umarzane w całości lub w części w stosunku do dłużników będących osobami fizycznymi Jeżeli:
1)w wyniku egzekucji z majątku dłużnika, dłużnik wierzytelność główną uregulował w całości i wykazał, że jego sytuacja bytowa jest na tyle trudna, że spłata odsetek nie może się odbyć bez znacznego uszczerbku dla niego i jego rodziny;
2)roszczenie dotyczy odsetek, a dłużnik wierzytelność główną uregulował w   całości i wykazał, że jego sytuacja bytowa jest na tyle trudna, że spłata odsetek nie może się odbyć bez znacznego uszczerbku dla niego i jego rodziny;
3)dłużnik zmarł nie pozostawiając żadnego majątku lub pozostawił ruchomości nie podlegające     egzekucji na podstawie odrębnych przepisów.
3.Umorzenie wierzytelności następuje na wniosek dłużnika, a w przypadkach określonych w ust. l pkt 1,2,3, 5 oraz ust.2 pkt 3 również z urzędu.
4.Wniosek o umorzenie wierzytelności ujętej w planie dochodów gminnej jednostki organizacyjnej, wymaga zaopiniowania przez kierownika tej jednostki.

§ 3

l. Do umarzania wierzytelności upoważniony jest Wójt. 
2. Przez kwotę wierzytelności rozumie się wierzytelność główną wraz z odsetkami wg stanu na dzień podjęcia decyzji. Wierzytelności dotyczące tego samego dłużnika, lecz wynikające z różnych tytułów prawnych, nie podlegają kumulacji.
3.Wójt podaje do wiadomości publicznej .poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy, wykaz dłużników, którym umorzone zostały wierzytelności w kwocie wyższej niż 100 zł. W wykazie podaje się nazwisko i imię (nazwę) dłużnika, wysokość umorzonej kwoty oraz przyczyny umorzenia.

§ 4

l .W uzasadnionych przypadkach Wójt może stosować, na wniosek dłużnika, ulgi w spłacie wierzytelności, a w szczególności może:
a) odroczyć termin płatności,
b) rozłożyć na raty spłatę wierzytelności.

2.Ulgi, o których mowa w ust. l, mogą zostać udzielone maksymalnie do końca roku budżetowego, w którym wierzytelność główna stała się wymagalna.

3. Jeżeli dłużnik nie zapłaci którejkolwiek z rat do dnia płatności kolejnej raty,  nie zapłacona reszta wierzytelności staje się wymagalna wraz z odsetkami od dnia rozłożenia wierzytelności na raty.

4.Gdy od wierzytelności, która ma podlegać rozłożeniu na raty, przysługują odsetki za opóźnienie, rozłożenie zapłaty na raty można uzależnić od uprzedniego uiszczenia przez dłużnika odsetek należnych do dnia rozłożenia wierzytelności głównej na raty.

§ 5

1.Umorzenie wierzytelności oraz odroczenie terminu płatności albo rozłożenie na raty spłaty wierzytelności następuje:
1) w odniesieniu do wierzytelności o charakterze administracyjno-prawnym na podstawie decyzji,
2) w odniesieniu do wierzytelności o charakterze cywilno-prawnym na podstawie przepisów prawa cywilnego.
2. Na wniosek dłużnika, uzasadniony jego sytuacją rodzinną, społeczną lub ekonomiczną. Wójt w odniesieniu do wierzytelności o charakterze cywilno-prawnym może zezwolić na wykonanie zobowiązania w trybie art. 453 kodeksu cywilnego.

§ 6

Wójt składa Radzie Gminy sprawozdania dotyczące zakresu udzielonych na podstawie niniejszej uchwały ulg i umorzeń, zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik nr l do uchwały, w terminie do 31 marca za miniony rok.

§ 7

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi.

§ 8

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Przewodniczący Rady

Franciszek Bizon

metryczka


Opublikował: Renata Sitek (25 maja 2005, 10:03:33)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 2079