Zarządzenie nr 51/08WÓJTA GMINY NOWA WIEŚ WIELKA - Kierownikaz dnia 30 grudnia 2008w sprawie sposobu przeprowadzania służby przygotowawczej i organizowania egzaminu kończącego tę służbę w Urzędzie Gminy Nowa Wieś Wielka.

Zarządzenie nr 51/08
WÓJTA GMINY NOWA WIEŚ WIELKA - Kierownika
z dnia 30 grudnia 2008


w sprawie sposobu przeprowadzania służby przygotowawczej i organizowania egzaminu kończącego tę służbę w Urzędzie Gminy Nowa Wieś Wielka.

Na podstawie art. 19 ust. 8 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458), zarządzam, co następuje:
 
   § 1. Zarządzenie określa sposób przeprowadzania służby przygotowawczej w Urzędzie Gminy Nowa Wieś Wielka, w tym w szczególności:
1) osoby kwalifikujące się do odbycia służby przygotowawczej,
2) tryb i osoby odpowiedzialne za ustalenie pracowników zobowiązanych do  odbycia        służby przygotowawczej,
3) zasady i tryb: – kierowania do służby przygotowawczej 
                        – zwolnienia od odbywania służby przygotowawczej,
4) zasady monitorowania przebiegu służby przygotowawczej,
5) ramowy zakres służby przygotowawczej,
6) skład i uprawnienia Komisji Egzaminacyjnej,
7) zakres i sposób przeprowadzania egzaminu,
8) zasady wydawania i przechowywania zaświadczeń o ukończeniu z wynikiem pozytywnym egzaminu.
 
   § 2. Do odbycia służby przygotowawczej kwalifikuje się osoba, o której mowa w art. 16 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych.
 
   § 3. 1. Ustalenie, czy osoba ubiegająca się o zatrudnienie jest  osobą, o której mowa w art. 16 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych, powierzam Referatowi Organizacyjnemu, który dokonuje ustaleń za pomocą stosowanego w procedurze rekrutacji formularza.
   2. Informację pozytywną przekazuje się:
1)  Wójtowi Gminy – przed podpisaniem umowy o pracę, wg wzoru stanowiącego załącznik nr 1do zarządzenia, oraz
2)  Sekretarzowi Gminy – w odniesieniu do rekrutacji pracowników na samodzielne stanowiska lub Kierownikowi komórki organizacyjnej, do której prowadzi się rekrutację, celem wykonania obowiązków określonych art. 19 ust. 2 i 5 ustawy, natychmiast po zatrudnieniu takiej osoby, wg wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia.
 
   § 4. 1. Sekretarz Gminy, Kierownik komórki organizacyjnej, po uzyskaniu z Referatu Organizacyjnego informacji, o której mowa w § 3 ust. 2 zarządzenia, nie później niż w ciągu jednego miesiąca od podjęcia zatrudnienia:
1) uznaje za potrzebne skierowanie zatrudnionego pracownika do służby przygotowawczej i sporządza opinię, o której mowa w art. 19 ust. 2 ustawy, w której określa poziom przygotowania pracownika do wykonywania obowiązków na danym stanowisku oraz proponuje długość okresu służby przygotowawczej, wg wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do zarządzenia, albo
2) wnioskuje o zwolnienie zatrudnionego pracownika z odbywania służby przygotowawczej w trybie art. 19 ust. 5 ustawy, sporządzając umotywowany wniosek, wg wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do zarządzenia.
   2. Czynności, o których mowa w ust. 1, dokonuje się za pośrednictwem Referatu Organizacyjnego.
   § 5. 1. Po przekazaniu Wójtowi Gminy opinii lub wniosku, o których mowa w § 4 ust. 1 zarządzenia, podejmuje on decyzje o:
1) skierowaniu pracownika do służby przygotowawczej i jej zakresie oraz czasie trwania, nie dłuższym niż trzy miesiące, wg wzoru stanowiącego załącznik nr 5 do zarządzenia, lub
2) zwolnieniu pracownika od odbycia służby przygotowawczej, wg wzoru stanowiącego załącznik nr 6 do zarządzenia.
   2. Podjętą decyzję przekazuje się Referatowi Organizacyjnemu, który doręcza ją niezwłocznie pracownikowi i Sekretarzowi Gminy lub Kierownikowi komórki organizacyjnej, w której pracownik jest zatrudniony, względnie Kierownikom komórek, w których pracownik odbędzie praktykę w ramach służby przygotowawczej.
   3.  Za 1 miesiąc służby przygotowawczej uznaje się 20 przepracowanych dni.
   4. Sekretarz Gminy lub Kierownik komórki organizacyjnej, w której pracownik jest zatrudniony w czasie odbywania służby przygotowawczej, może wyznaczyć mu opiekuna spośród pracowników zatrudnionych na stanowiskach urzędniczych.
 
   § 6. 1. Sekretarz Gminy – w odniesieniu do rekrutacji pracowników na samodzielne stanowiska lub Kierownik komórki organizacyjnej, w której pracownik odbywa służbę przygotowawczą -  monitoruje jej przebieg.
   2. W przypadku stwierdzenia nie spełniania oczekiwań przez pracownika odbywającego służbę przygotowawczą w czasie jej trwania, Sekretarz Gminy, Kierownik komórki organizacyjnej,  niezwłocznie wnioskuje, za pośrednictwem Referatu Organizacyjnego, o rozwiązanie z pracownikiem umowy o pracę.
   3. Po upływie terminu, do którego służba przygotowawcza miała trwać, Sekretarz Gminy lub Kierownik komórki organizacyjnej wnioskuje, za pośrednictwem Referatu Organizacyjnego, o rozwiązanie z pracownikiem umowy o pracę albo o skierowanie go na egzamin końcowy.
 
   § 7. 1. Służba przygotowawcza ma na celu teoretyczne i praktyczne przygotowanie pracownika do należytego wykonywania obowiązków służbowych, w szczególności poprzez:
1) teoretyczne i praktyczne zapoznanie z organizacją i zadaniami Urzędu Gminy oraz funkcjonowaniem komórki organizacyjnej, w której ta osoba ma być zatrudniona,
2) zapoznanie z podstawową terminologią zawodową,
3) zapoznanie z procedurami i związanymi z nimi dokumentami obowiązującymi w danej komórce,
4) zapoznanie z wiedzą z zakresu przepisów niezbędnych do samodzielnego wykonywania obowiązków służbowych oraz opanowanie umiejętności praktycznego stosowania tych przepisów.
   2. Ramowy zakres służby przygotowawczej określa załącznik nr 7 do zarządzenia.
 
   § 8.1. Służba przygotowawcza kończy się egzaminem składanym przed komisją egzaminacyjną.
  2. Egzamin składają także osoby zwolnione od odbycia służby przygotowawczej.
  3. Ustalam skład komisji egzaminacyjnej: Kierownik Referatu Organizacyjnego lub wyznaczona przez niego osoba, Kierownik podstawowej komórki organizacyjnej, w której pracownik odbywał służbę przygotowawczą lub wyznaczona przez niego osoba, osoba wyznaczona przez Wójta Gminy.
 
   § 9. 1. Egzamin składa się z części pisemnej i ustnej.
   2. Test egzaminacyjny od momentu podjęcia prac nad pytaniami jest dokumentem poufnym. Dokument ten opracowuje komisja egzaminacyjna bez potrzeby zatwierdzania przez Wójta Gminy.
   2. Ujawnienie całości lub części testu stanowi podstawę odpowiedzialności dyscyplinarnej.
   3. Część pisemna jest przeprowadzana w formie testu składającego się z 40 pytań, obejmujących zagadnienia teoretyczne i praktyczne objęte programem służby przygotowawczej na danym stanowisku. Na każde pytanie możliwa jest tylko jedna poprawna odpowiedź, za którą przyznawany jest 1 punkt.
   4. Warunkiem zdania części pisemnej egzaminu jest uzyskanie przez zdającego co najmniej 25 punktów.
   5. Zdającemu przysługuje prawo zapoznania się z ocenionym testem. Udostępnienie dokumentu odbywa się obecności co najmniej jednego członka komisji.
 
   § 10.1.Część ustna egzaminu polega na udzieleniu odpowiedzi na 8 pytań obejmujących zagadnienia objęte służbą przygotowawczą.
   2. Komisja egzaminacyjna ocenia odpowiedzi udzielane na poszczególne pytania, biorąc pod uwagę poprawność i kompletność odpowiedzi.
   3. Za każdą odpowiedź Komisja przyznaje się od 0 do 10 punktów.
   4. Warunkiem zdania części ustnej egzaminu jest uzyskanie przez zdającego co najmniej 40 punktów.
   5. Komisja egzaminacyjna zapewnia co najmniej 20 minut na przygotowanie się do odpowiedzi na pytania zawarte w wylosowanym zestawie pytań.
 
   § 11.1. Po zakończeniu z wynikiem pozytywnym części ustnej egzaminu Komisja przystępuje do ustalenia oceny.
   2. Do ustalenia oceny ostatecznej stosuje się następującą skalę, sumując wyniki części pisemnej i ustnej egzaminu:
1) 100 i więcej punktów – ocena bardzo dobra,
2)  76 – 99  punktów – ocena dobra
3)  65 – 75 punktów – ocena dostateczna,
4)  64 i mniej punktów – ocena niedostateczna.
 
   § 12. 1. Z przeprowadzonego egzaminu sporządza się protokół, który jest podpisywany przez wszystkie osoby wchodzące w skład komisji egzaminacyjnej.
   2. Pracownik, który zdał egzamin, otrzymuje zaświadczenie według ustalonego wzoru, stanowiącego załącznik nr 8 do zarządzenia.
   3. Test pisemny, protokół oraz zaświadczenie składa się do akt osobowych zdającego egzamin.
   4.Kopię zaświadczenia, protokółu egzaminu oraz testu można wydawać zainteresowanemu w uzasadnionych przypadkach i tylko na pisemny i uzasadniony wniosek.
 
   § 13. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2009 r.
 
 
 
 
Załącznik nr 1 do zarządzenia
Nr 51/08 Wójta Gminy Nowa Wieś Wielka z dnia 30 grudnia
2008r. znak:RO.I.0152-51/08
   
Informacja dla Wójta Gminy o zatrudnianiu osoby po raz pierwszy podejmującej pracę  
 
Pani/ Pan
 
Na podstawie § 3 ust. 2 pkt 1 zarządzenia Nr 51/08 Wójta Gminy Nowa Wieś Wielka z dnia 30 grudnia 2008 r. w sprawie sposobu przeprowadzania służby przygotowawczej i organizowania egzaminu kończącego tę służbę w Urzędzie Gminy Nowa Wieś Wielka – znak:RO.I.0152-51/08, informuję, że Pani/ Pan..................., z którą/ którym zawarta będzie umowa o pracę jest osobą po raz pierwszy podejmującą pracę w rozumieniu art. 16 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych.
W załączeniu przedkładam przygotowany do uprzejmej akceptacji projekt umowy.
 
Za Referat Organizacyjny
     

Załącznik nr 2 do zarządzenia
Nr 51/08 Wójta Gminy Nowa 
Wieś Wielka z dnia 30 grudnia
2008r. znak:RO.I.0152-51/08
   
Informacja dla Sekretarza Gminy/Kierownika komórki organizacyjnej o zatrudnieniu osoby po raz pierwszy podejmującej pracę  
 
Pani/ Pan
 
Na podstawie § 3 ust. 2 pkt 2 zarządzenia Nr 51/08 Wójta Gminy Nowa Wieś Wielka z dnia 30 grudnia 2008 r. w sprawie sposobu przeprowadzania służby przygotowawczej i organizowania egzaminu kończącego tę służbę w Urzędzie Gminy Nowa Wieś Wielka – znak:RO.I.0152-51/08,  informuję, że Pani/ Pan.................., z którą/ którym zawarto umowę o pracę jest osobą po raz pierwszy podejmującą pracę w rozumieniu art. 16 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych.
 
W związku z powyższym w terminie nie dalszym niż do dnia .................uprzejmie proszę o przedłożenie opinii, o której mowa w art. 19 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych albo wniosku, o którym mowa w art. 19 ust. 5 wymienionej ustawy – według ustalonego Wzoru.
 
Za Referat Organizacyjny
 
 
 
Załącznik nr 3 do zarządzenia
Nr 51/08 Wójta Gminy Nowa 
Wieś Wielka z dnia 30 grudnia
2008r. znak:RO.I.0152-51/08
 

Opinia Sekretarza Gminy/Kierownika komórki organizacyjnej w sprawie zakresu służby przygotowawczej  

Pan ……………
Wójt Gminy Nowa Wieś Wielka
 
za pośrednictwem Referatu Organizacyjnego
Wykonując obowiązek nałożony w § 4 ust. pkt 1 zarządzenia Nr 51/08 Wójta Gminy Nowa Wieś Wielka z dnia 30 grudnia 2008 r. w sprawie sposobu przeprowadzania służby przygotowawczej i organizowania egzaminu kończącego tę służbę w Urzędzie Gminy Nowa Wieś Wielka – znak:RO.I.0152-51/08,  informuję, że Pani/ Pan................, posiada dostateczny/ dobry/ bardzo dobry poziom przygotowania do wykonywania obowiązków na stanowisku  .................................
Z uwagi na powyższe proponuję odbycie służby przygotowawczej przez okres 1 miesiąca / 2/ 3 miesięcy.
   

Załącznik nr 4 do zarządzenia
Nr 51/08 Wójta Gminy Nowa 
Wieś Wielka z dnia 30 grudnia
2008r. znak:RO.I.0152-51/08
 
Wniosek Sekretarza Gminy/Kierownika komórki organizacyjnej w sprawie zwolnienia od służby przygotowawczej
 

Pan ……………
 
Wójt Gminy Nowa Wieś Wielka
 
za pośrednictwem Referatu Organizacyjnego
 
Wykonując obowiązek nałożony w § 4 ust. 1 pkt 2 zarządzenia Nr 51/08 Wójta Gminy Nowa Wieś Wielka z dnia 30 grudnia 2008 r. w sprawie sposobu przeprowadzania służby przygotowawczej i organizowania egzaminu kończącego tę służbę w Urzędzie Gminy Nowa Wieś Wielka – znak:RO.I.0152-51/08, wnioskuję o zwolnienie Pani/ Pana............................., z obowiązku odbycia służby przygotowawczej, albowiem wymieniona / wymieniony posiada bardzo dobry poziom przygotowania do wykonywania obowiązków na stanowisku …………………………………………...................
Dodatkowo informuję, że Pani/ Pan ....................wykonywała obowiązki na tym stanowisku oraz innych w podległym mi Referacie w ramach stażu / przygotowania zawodowego/ innych umów ( jakich) i w okresie tym nabyła potrzebne umiejętności praktyczne, w połączeniu z wiedzą teoretyczną, dające rękojmię, że po złożeniu wymaganego egzaminu będzie należycie spełniać oczekiwania pracodawcy.
 
 
Podpis i funkcja.
 

Załącznik nr 5 do zarządzenia
Nr 51/08 Wójta Gminy Nowa 
Wieś Wielka z dnia 30 grudnia
2008r. znak:RO.I.0152-51/08
 
 
DECYZJA  
o skierowaniu do służby przygotowawczej
 
Na podstawie art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458), oraz § 5 ust. 1 pkt. 1 i zarządzenia Nr 51/08 Wójta Gminy Nowa Wieś Wielka z dnia 30 grudnia 2008 r. w sprawie sposobu przeprowadzania służby przygotowawczej i organizowania egzaminu kończącego tę służbę w Urzędzie Gminy Nowa Wieś Wielka – znak:RO.I.0152-51/08,
 
kieruję
 
Panią/ Pana.....................
 
do odbycia służby przygotowawczej w Urzędzie Gminy Nowa Wieś Wielka na okres 1/2/3 miesięcy.
Zakres służby przygotowawczej obejmuje przygotowanie do samodzielnego wykonywania obowiązków na stanowisku urzędniczym ………………………………………………………
………………………………………………………….…..…………………............................ według ramowego programu zawartego w załączniku nr 7 do zarządzenia z dnia 30 grudnia 2008 r. w sprawie sposobu przeprowadzania służby przygotowawczej i organizowania egzaminu kończącego tę służbę w Urzędzie Gminy Nowa Wieś Wielka – znak:RO.I.0152-51/08.
Szczegółowy zakres służby określi Sekretarz Gminy/Kierownik komórki organizacyjnej, w której będzie ona odbywana.
 
Wójt Gminy

Otrzymują do wiadomości:
1. Referat Organizacyjny
2. A/a
 
 
 
Załącznik nr 6 do zarządzenia
Nr 51/08 Wójta Gminy Nowa 
Wieś Wielka z dnia 30 grudnia
2008r. znak:RO.I.0152-51/08
 
 

DECYZJA o zwolnieniu z obowiązku odbycia służby przygotowawczej
 
Na podstawie art. 19 ust. 5 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458), oraz § 5 ust. 1 pkt. 1 i zarządzenia Nr 51/08 Wójta Gminy Nowa Wieś Wielka z dnia 30 grudnia 2008 r. w sprawie sposobu przeprowadzania służby przygotowawczej i organizowania egzaminu kończącego tę służbę w Urzędzie Gminy Nowa Wieś Wielka – znak:RO.I.0152-51/08,
 
zwalniam
 
Panią/ Pana.....................
 
z odbycia służby przygotowawczej w Urzędzie Gminy Nowa Wieś Wielka z uwagi na należycie umotywowany wniosek Sekretarza Gminy/Kierownika komórki organizacyjnej z dnia .................
 
Jednocześnie zobowiązuję Panią/ Pana do złożenia wymaganego egzaminu, nie później niż do dnia ........................
 
 
Wójt Gminy
 

Otrzymują do wiadomości:
1. Referat Organizacyjny
2. A/a
 
 
 
 
 
 
Załącznik nr 7 do zarządzenia
Nr 51/08 Wójta Gminy Nowa 
Wieś Wielka z dnia 30 grudnia
2008r. znak:RO.I.0152-51/08
 
 
RAMOWY PROGRAM SŁUŻBY PRZYGOTOWAWCZEJ  

Bloki tematyczne  
I. PODSTAWY WIEDZY O PAŃSTWIE I PRAWIE, W TYM O FUNKCJONOWANIU ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ
 
1. Konstytucyjne podstawy ustroju Rzeczypospolitej Polskiej. System źródeł prawa.
 
-        Organy władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej.
-        Praktyczne posługiwanie się aktami prawnymi
 
2. Organizacja i funkcjonowanie administracji publicznej
 
-        Pojęcie administracji publicznej – organ, urząd, kompetencje i formy działania.
-        Samorząd terytorialny – jednostki samorządu, ich zadania publiczne i własne, kompetencje oraz źródła dochodów.
 
3. Procedury w administracji
 
-        Postępowanie administracyjne – rodzaje, zasady i podstawy prawne.
-        Decyzje administracyjne i inne dokumenty sporządzane w trakcie postępowania administracyjnego.
-        Środki odwoławcze i nadzorcze w postępowaniu administracyjnym.
 
4. Podstawowe akty prawne w działalności samorządu:
-        ustawa o samorządzie gminnym,
-        ustawa o pracownikach samorządowych,
-        Kodeks pracy – podstawy,
-        inne wybrane przez Kierownika Referatu akty prawne.
 
5. Dostęp do informacji publicznej a ochrona danych osobowych i informacji niejawnych.
-        Zasady udzielania informacji publicznej.
-        Biuletyn Informacji Publicznej.
-        Ochrona danych osobowych.
-        Informacje niejawne – rodzaje i ochrona.
 
6. Kultura Urzędnika samorządowego. Etos zawodowy Urzędnika samorządowego.
 
 
II. ORGANIZACJA I FUNKCJONOWANIE URZĘDU GMINY NOWA WIEŚ WIELKA.
 
1.      Cele i misja urzędu.
2.      Podstawy prawne funkcjonowania urzędu.
3.      Statut, zarządzenia wewnętrzne i regulaminy.
4.      Instrukcja kancelaryjna.
5.      Przechowywanie i archiwizowanie dokumentów.
6.      Uprawnienia i obowiązki pracownicze Urzędnika samorządowego.
7.      Uprawnienia i obowiązki pracownicze w świetle obowiązujących przepisów i regulaminu pracy (zawieranie umów o pracę, oceny pracowników, system wynagradzania pracowników, świadczenia socjalne, dodatkowe zatrudnienie).
8.      Zasady podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników.
9.      Procedura obiegu i kontroli dokumentów finansowo-księgowych.
10.  Narzędzia informatyczne w urzędzie oraz bezpieczeństwo informatyczne.
 
III. USTALENIE PODSTAWOWEGO ZAKRESU WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI  
Pracownik po odbyciu służby przygotowawczej powinien posiadać wiedzę i umiejętności
co najmniej w następującym zakresie:
1.      Zadania organów władzy ustawodawczej, sądowniczej i wykonawczej.
2.      Źródła prawa i ich hierarchia.
3.      Samorząd terytorialny – istota, struktura i zadania.
4.      Źródła dochodów samorządu terytorialnego poszczególnych szczebli.
5.      Postępowanie administracyjne.
6.      Decyzje administracyjne, umiejętność ich redagowania.
7.      Terminy odpowiedzi na pisma (zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego).
8.      Organizacja Urzędu Gminy.
9.      Stosunek pracy w Urzędzie.
10.  Odpowiedzialność dyscyplinarna Urzędnika.
11.  Prawa i obowiązki Urzędników.
12.  Dostęp do informacji publicznej; w tym Biuletyn Informacji Publicznej.
13.  Elementy ochrony danych osobowych.
14.  Kultura Urzędu oraz rola Urzędnika w budowaniu prestiżu Urzędu.
15.  Sposoby komunikacji ze społeczeństwem.
16.  Etyka zawodowa Urzędnika.
Wymieniony wyżej podstawowy zakres wiedzy, który kandydat powinien nabyć w trakcie służby przygotowawczej stanowi dla komisji egzaminacyjnej podstawę wymagań w procesie dokonywania oceny kandydata.
Uzyskanie 80% punktów na egzaminie stanowi podstawę pozytywnego ukończenia służby przygotowawczej.
 
 
 
 
 
Załącznik nr 8 do zarządzenia
Nr 51/08 Wójta Gminy Nowa 
Wieś Wielka z dnia 30 grudnia
2008r. znak:RO.I.0152-51/08
 
 
 
 
ZAŚWIADCZENIE O UKOŃCZENIU SŁUŻBY PRZYGOTOWAWCZEJ URZĘDNIKA SAMORZĄDOWEGO
 
                          Niniejszym zaświadcza się, że
 
Pani/ Pan
.....................................................................
 
złożył w dniach ........................ .......
 
z wynikiem pozytywnym – oceną ....................................
 
egzamin, o którym mowa w art. 19 ust. 4 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. – o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz.1458), przed Komisją Egzaminacyjną Urzędu Gminy Nowa Wieś Wielka.
 
Członkowie Komisji
 
 
 
 
Otrzymują do wiadomości:
1.  Pracownik
2.  Akta osobowe
 
 

metryczka


Opublikował: Małgorzata Ćwierdzińska (21 stycznia 2009, 13:45:55)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 4141