Zarządzenie nr 10/17WÓJTA GMINY NOWA WIEŚ WIELKA - Kierownikaz dnia 26 czerwca 2017w sprawie przyznania kierownikowi i zastępcy kierownika Urzędu Stanu Cywilnego prawa do reprezentacyjnego ubioru służbowego

Zarządzenie nr 10/17
WÓJTA GMINY NOWA WIEŚ WIELKA - Kierownika
z dnia 26 czerwca 2017


w sprawie przyznania kierownikowi i zastępcy kierownika Urzędu Stanu Cywilnego prawa do reprezentacyjnego ubioru służbowego


   Na podstawie art. 237⁷ § 2 i § 4 i art. 237⁸ § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeksu Pracy (Dz.U. z 2016 r. poz. 1066 ze zm.), w związku z art. 85 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. z 2016 r. poz. 2064) i rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 22 stycznia 2015 r. w sprawie opłaty dodatkowej za przyjęcie oświadczeń  o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego (Dz.U. poz. 180) oraz § 25 ust. 1 i ust. 2 pkt 1c Regulaminu Organizacyjnego Urzędu  Gminy Nowa Wieś Wielka, stanowiącego załącznik  do zarządzenia Nr 13/16 Wójta Gminy Nowa Wieś  Wielka z dnia 21 listopada 2016 r. w sprawie nadania Urzędowi Gminy Nowa Wieś Wielka Regulaminu Organizacyjnego, Znak: RO-I.120.13.2016, zarządzam, co następuje:
 
   § 1. 1. Ustalam, że kierownikowi i zastępcy kierownika Urzędu Stanu Cywilnego  w Nowej Wsi Wielkiej przysługuje prawo do odzieży roboczej, którą stanowi reprezentacyjny ubiór służbowy.
2.   Na reprezentacyjny ubiór służbowy, o którym mowa w ust. 1, składa się kostium dwuczęściowy wizytowy i bluzka (zamiennie sukienka wizytowa) lub garnitur, koszula i krawat, oraz obuwie.
3.   Przewidywany okres użytkowania ubioru służbowego wynosi 2 lata.
 
   § 2. Nakładam na kierownika i zastępcę kierownika Urzędu Stanu Cywilnego obowiązek używania reprezentacyjnego ubioru służbowego podczas przyjmowania oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński i innych uroczystości, dla których przewidziana jest uroczysta forma.
 
   § 3. 1. Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego oraz jego zastępca nabywają reprezentacyjny ubiór służbowy we własnym zakresie za rekompensatą pieniężną zwaną ekwiwalentem.
2.  Ekwiwalent za reprezentacyjny ubiór służbowy i usługi jego konserwacji wynosi 1.200 zł.
3.  Ekwiwalent za reprezentacyjny ubiór służbowy przysługuje raz na dwa lata i jest wypłacany na wniosek uprawnionego, zatwierdzony przez Wójta Gminy.
 
   § 4. Wykonanie zarządzenia powierzam Sekretarzowi Gminy.
 
   § 5. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
 
 
 
 
UZASADNIENIE

W związku z koniecznością zapewnienia uroczystej formy ceremoniału związanego  z zawarciem związku małżeńskiego oraz innych uroczystości przewidzianych  w obowiązujących przepisach, należało ustalić dla stanowiska kierownika i zastępcy kierownika Urzędu Stanu Cywilnego prawo do reprezentacyjnego ubioru służbowego. W związku z tym, że ceremoniał ten wymaga używania przez pracownika odzieży szczególnego rodzaju, należało określić rodzaj odzieży, przewidziany okres jej użytkowania oraz ustalić wysokość ekwiwalentu pieniężnego z tytułu zakupu i utrzymania tej odzieży w odpowiednim stanie zapewniającym właściwą obsługę w/w ceremoniałów. Przepis art. 85 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego stanowi, iż zawarcie małżeństwa następuje z zachowaniem uroczystej formy. Ponadto Kierownik USC w czasie przyjmowania oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński nosi specjalną odznakę zawieszoną na szyi na wierzchu ubioru. Przepisy prawa nie zwalniają kierowników Urzędów Stanu Cywilnego z obowiązku przestrzegania uroczystej formy przy rejestracji stanu cywilnego, a to powoduje konieczność zakupu odpowiedniego stroju. Zgodnie z dyspozycja wynikającą z przepisu art. 237⁷ § 2 Kodeksu pracy pracodawca może ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży roboczej. W takiej sytuacji pracodawca wypłaca pracownikowi ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej jej aktualne ceny, co wynika z przepisu art. 237⁷ § 4 Kodeksu pracy. Pracodawca powinien także ustalić rodzaje odzieży oraz przewidywane okresy jej użytkowania. W świetle powyższego niniejsze zarządzenie ma odpowiednią podstawę prawną do jego podjęcia. Materia objęta zarządzeniem nie była dotychczas w Urzędzie Stanu Cywilnego w Nowej Wsi Wielkiej uregulowana. Należy również zaznaczyć, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 22 stycznia 2015 r. w sprawie opłaty dodatkowej za przyjęcie oświadczenia  o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego pobiera się opłatę dodatkową w wysokości 1.000 zł, która pełni funkcję kompensacyjną i pokrywa wszelkie koszty zorganizowania udziału kierownika urzędu stanu cywilnego oraz jego zastępcy do przyjmowania oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego.
 
 
 
 
 
 
 

metryczka


Opublikował: Małgorzata Ćwierdzińska (14 lipca 2017, 10:39:50)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 655