Strona główna > Uchwały > 2004 |
Uchwała nr XV/150/04Rady Gminy Nowa Wieś Wielkaz dnia 16 marca 2004w sprawie uchwalenia rocznego programu współpracy Gminy Nowa Wieś Wielka z organizacjami pozarządowymi, podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego i stowarzyszeniami jednostek samorządu terytorialnegona podstawie art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873) oraz art. 18 ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r., Nr 142, poz. 1591 , z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz.558, Nr 113, poz.984, Nr 153, poz.1271, Nr 214, poz.1806 i z 2003 r. Nr 80, poz. 717, Nr 162, poz.1568)
Uchwała nr XV/150/04
Rady Gminy Nowa Wieś Wielka
z dnia 16 marca 2004
w sprawie uchwalenia rocznego programu współpracy Gminy Nowa Wieś Wielka z organizacjami pozarządowymi, podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego i stowarzyszeniami jednostek samorządu terytorialnego
na podstawie art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873) oraz art. 18 ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r., Nr 142, poz. 1591 , z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz.558, Nr 113, poz.984, Nr 153, poz.1271, Nr 214, poz.1806 i z 2003 r. Nr 80, poz. 717, Nr 162, poz.1568)
Rada Gminy Nowa Wieś Wielka
uchwala, co następuje:
§ 1. Uchwala się program współpracy na 2004 rok Gminy Nowa Wieś Wielka z organizacjami pozarządowymi, podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego i stowarzyszeniami jednostek samorządu terytorialnego, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2. Ilekroć w niniejszej uchwale jest mowa o:
organizacjach – należy przez to rozumieć organizacje pozarządowe oraz podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolantariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873),
ustawie bez bliższego określenia – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolantariacie (Dz. U. NR 96, poz. 873).
§ 3. Program, o którym mowa w ust. 1 dotyczy:
organizacji pozarządowych,
osób prawnych i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego,
stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego.
§ 4. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Nowa Wieś Wielka.
§ 5. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady
Franciszek Bizon
Uzasadnienie
Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 874) stanowi, że ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 874)) wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 5 ust. 1 pkt 1 i ust. 4 art. 11 –34 oraz art. 35 ust. 2 pkt. 5 , które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2004 r.
Art. 5 ust. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie określa możliwości form współpracy z organizacjami pozarządowymi, a art. 5 ust. 3 ustawy, stanowi iż „organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego uchwala roczny program współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3.”
Gmina Nowa Wieś Wielka bieżąco współpracuje z organizacjami, o których mowa w ustawie w sferach wynikających z art. 4, w tym szczególnie w sferze upowszechniania kultury fizycznej i sportu, pomocy społecznej, ochrony i promocji zdrowia, nauki, edukacji, oświaty i wychowania, porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz przeciwdziałania patologiom społecznym – stąd też w programie podkreślono kontynuację współpracy na zasadach, o których mowa w art. 23 ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Ponieważ przepisy ustawy dot. zlecania zadań w trybie ustawy wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2004 r., a ponadto odrębnej nowelizacji podlegała będzie uchwała Rady Gminy delegowana z art. 118 ust. 2 ustawy o finansach publicznych, stąd też zlecanie zadań organizacjom pozarządowym będzie się odbywać na warunkach określonych w ustawie, chyba, że przepisy szczególne przewidują inny tryb zlecania. Uchwalając formy współpracy na 2004 r. z organizacjami pozarządowymi Rada Gminy wzięła pod uwagę wskazane przez ustawodawcę sfery realizacji zadań publicznych i dotychczasowe doświadczenia w tym zakresie.
Przewodniczący Rady
Franciszek Bizon
Oryginał uchwały do wglądu na stanowisku ds. obsługi organów gminy, pokój nr 20, tel. 52/ 3812806 w. 40.
Załącznik do uchwały Nr XV/150/04
Rady Gminy Nowa Wieś Wielka
z dnia 16 marca 2004 r.
P R O G R A M
WSPÓŁPRACY GMINY NOWA WIEŚ WIELKA Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI NA 2004 ROK
Wstęp
Działalność organizacji pozarządowych jest elementem aktywizującym społeczność lokalną. Gmina Nowa Wieś Wielka prowadzi działalność w sferze zadań publicznych. Obejmują one w szczególności : upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, pomoc społeczną, działalność charytatywną, ochronę i promocję zdrowia, naukę, edukację, oświatę i wychowanie, porządek i bezpieczeństwo publiczne. Zadania te Gmina będzie realizować we współpracy z organizacjami pozarządowymi , stowarzyszeniami jednostek samorządu terytorialnego, czy też związkiem wyznaniowym lub osobą prawną i jednostką organizacyjną działającą na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancji wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego. Współpraca ta oparta będzie na zasadach: pomocniczości, suwerenności stron, partnerstwie, uczciwej konkurencji, efektywności i jawności. Oznacza to rozwiązywanie problemów Gminy, należących do sfery zadań publicznych, będzie się odbywać się we współpracy z organizacjami pozarządowymi z jednoczesnym wspieraniem ich działalności.
Organizacje pozarządowe cechuje niezależność i dobre rozpoznanie potrzeb i problemów społecznych, ponadto skupiają najaktywniejszych obywateli w swoim środowisku lokalnym. Stąd na stałe wpisane są do systemu funkcjonowania w lokalnym środowisku na rzecz realizacji zadań publicznych.
§ 1. Niniejszy Program jest propozycją współpracy dla wszystkich organizacji pozarządowych wyrażających wolę współpracy w działaniach na rzecz rozwiązywania problemów Gminy i jej mieszkańców.
§ 2. Program ograniczony jest do organizacji pozarządowych, które prowadzą działalność na terenie Gminy Nowa Wieś Wielka.
§ 3. Program realizowany jest przez:
Radę Gminy Nowa Wieś Wielka i jej komisje – w zakresie wyznaczania kierunków polityki społecznej Gminy i nawiązywania współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Wójt Gminy Nowa Wieś Wielka – w zakresie realizacji kierunków polityki społecznej, podejmowanie decyzji o priorytetach współpracy z organizacjami pozarządowymi, dysponowania środkami finansowymi w ramach budżetu i decydowania o przyznaniu dotacji dla poszczególnych organizacji pozarządowych.
Sfera zadań publicznych Gminy Nowa Wieś Wielka , realizowanych we współpracy z organizacjami pozarządowymi
§ 4. Sfera zadań publicznych, które w świetle przepisów ustawy realizowane są we współpracy z organizacjami pozarządowymi, obejmuje zadania w zakresie:
Pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób,
Działalności charytatywnej,
Podtrzymywania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej,
Ochrony i promocji zdrowia,
Działania na rzecz osób niepełnosprawnych,
Promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i
zagrożonych zwolnieniem z pracy,
Działalności wspierającej rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości,
Działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości,
Działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych, nauki, edukacji, oświaty i wychowania,
Krajoznawstwa oraz wypoczynku dzieci i młodzieży,
Kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji,
Upowszechniania kultury fizycznej i sportu,
Ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego,
Porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz przeciwdziałania patologiom społecznym,
Upowszechniania wiedzy i umiejętności na rzecz obronności państwa,
Ratownictwa i ochrony ludności,
Pomocy ofiarom katastrof i klęsk żywiołowych,
Upowszechniania i ochrony praw konsumentów,
Działań na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami,
Promocji i organizacji wolontariatu,
Działalności wspomagającej techniczne, szkoleniowe, informacyjnie lub finansowo organizacje pozarządowe oraz inne podmioty w zakresie określonym w pkt. 1-20
§ 5. W wymienionych powyżej obszarach Gmina prowadziła współpracę z organizacjami pozarządowymi poprzez dofinansowanie zadań w szczególności w zakresie:
upowszechniania kultury fizycznej i sportu,
pomocy społecznej,
profilaktyki i ochrony zdrowia oraz przeciwdziałania patologiom społecznym,
ochrony i promocji zdrowia,
działań na rzecz osób niepełnosprawnych,
porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz przeciwdziałania patologiom społecznym,
kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji.
Zlecanie zadań publicznych i formy współpracy z organizacjami
§ 6. Realizacja zadań publicznych w 2004 roku przez organizacje pozarządowe będzie odbywała się poprzez:
kontynuowanie z organizacjami pozarządowymi współpracy w obszarach działalności pożytku publicznego wymienionych w § 5 poprzez realizację zadań na podstawie umów, o których mowa w art. 23 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 874),
powierzanie organizacjom wykonywania zadań publicznych w nowych obszarach działalności pożytku publicznego, o których mowa w § 4 wraz z udzieleniem dotacji na ich finansowanie, bądź wspieranie takich zadań wraz z udzieleniem dotacji na dofinansowanie ich realizacji w ramach środków finansowych uchwalonych na ten cel w budżecie Gminy na 2004 r. Zlecanie zadań będzie się odbywać na warunkach określonych w ustawie, chyba że przepisy szczególne przewidują inny tryb zlecania.
§ 7. Realizacja zadań publicznych dokonywana będzie zgodnie z wyborem najefektywniejszego sposobu wykorzystania środków publicznych, z zachowaniem zasad uczciwej konkurencji i jawności.
§ 8. Współpraca Gminy Nowa Wieś Wielka w sferze zadań publicznych będzie prowadzona w następujących formach:
konsultowania projektów uchwał Rady Gminy w dziedzinach dotyczących działalności statutowej organizacji,
zapraszania na sesje Rady Gminy i posiedzenia Komisji organizacji zainteresowanych problematyką ich działalności statutowej,
tworzenia w miarę potrzeb wspólnych zespołów problemowo-doradczych dla rozpatrzenia określonych problemów, ustalania strategii i sposobów wspólnego działania. Z inicjatywą powołania zespołu mogą wystąpić organy Gminy oraz organizacje.
organizowania konferencji (narad) dla ułatwienia wzajemnego informowania się o planowanych kierunkach działalności i współdziałania. Konferencje mogą być organizowane z inicjatywy zarówno organizacji, jak i organów Gminy Nowa Wieś Wielka. Konferencja zainicjowana przez organizację winna się odbyć w terminie 14 dni od złożenia wniosku. Obrady konferencji muszą być protokołowane. Wójt jest zobowiązany do zorganizowania konferencji co najmniej 2 razy w roku, szczególnie w okresie ustalania priorytetów polityki społecznej oraz w trakcie prac nad projektem budżetu na kolejny rok. Obradom konferencji przewodniczy wójt, lub osoba przez niego upoważniona. Konferencje są jawne a o ich zwołaniu należy na piśmie organizacje działające na terenie Gminy, radnych i sołtysów na co najmniej 7 dni przed wyznaczonym terminem.
wzajemnego informowania się o projekcie budżetu gminy na 2004 r. i zadaniach przewidzianych do realizacji na jego podstawie.
Założenia programowe na rok 2004
§ 9. 1. W 2004 roku zadania publiczne Gminy , realizowane przy udziale organizacji pozarządowych będą obejmować następujące sfery:
Pomocy społecznej, w tym :
pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej w kierunku przeciwdziałaniu ubóstwu,
przeciwdziałanie przemocy w rodzinie (grupy wsparcia dla ofiar i terapia dla sprawców przemocy),
działania na rzecz dzieci i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych i patologicznych,
wspieranie rodzin w realizacji funkcji opiekuńczo-wychowawczych,
Ochrony i promocji zdrowia, w tym:
Profilaktykę rozwiązywania problemów alkoholowych, przeciwdziałanie narkomanii,
Profilaktykę chorób dzieci i młodzieży,
Działania z zakresu profilaktyki oświatowo-zdrowotnej, edukacji i promocji zdrowego stylu życia wśród mieszkańców,
Promocja zachowań prozdrowotnych,
Działań na rzecz osób niepełnosprawnych w tym:
Wspieranie aktywnych form rehabilitacji połączonej z wypoczynkiem,
Wyrównywanie szans osób niepełnosprawnych,
Aktywizacji zawodowej osób niepełosprawnych,
Tworzenie warunków udziału osób niepełnosprawnych w życiu kulturalnym , sporcie, turystyce, rekreacji,
Tworzenie możliwości utrzymania we własnym środowisku lokalnym osób starszych, chorych, niepełnosprawnych,
Edukacji, oświaty i wychowania, w tym:
Wspieranie i promocja przedsięwzięć edukacyjnych, oświatowych, wychowawczych takich jak: organizacja konkursów przedmiotowych i z wiedzy ogólnej, organizowanie szkoleń związanych z różnymi formami edukacji,
Kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji, w tym:
Wspieranie przedsięwzięć o charakterze lokalnym w zakresie rozwoju kultury, promocji twórczości, edukacji kulturalnej, działań i inicjatyw kulturalnych realizowanych przez: organizowanie imprez kulturalnych , wspieranie amatorskiego ruchu artystycznego, wspieranie wszelkich form edukacji kulturalnej dzieci, młodzieży , osób niepełnosprawnych,
Upowszechniania kultury fizycznej i sportu, w tym:
Wspieranie rozwoju kultury fizycznej i sportu poprzez: organizację i uczestnictwo w lokalnych i regionalnych imprezach sportowych, upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży oraz osób niepełnosprawnych, organizację szkoleń dla kadry trenerskiej, promowanie osiągnięć sportowych zawodników i klubów sportowych, promowanie sportu masowego na szczeblu lokalnym, zakup sprzętu sportowego dla celów organizacji imprez sportowych, rozwój bazy sportowej.
metryczka
Opublikował: Małgorzata Ćwierdzińska (22 marca 2004, 12:18:42)
Ostatnia zmiana: Małgorzata Ćwierdzińska (5 kwietnia 2004, 09:17:55)
Zmieniono: zmiana
rejestr zmian tej informacji »
Liczba odsłon: 1837